2021 OFFICIAL SELECTIONS
& RESULTS

DRUMROLL, PLEASE!

These are our official selections and winners organized by program block for the long-awaited 6th Annual Florida Animation Festival!   We received so many amazing submissions and wish we could have screened them all, so we did the next best thing and screened a whole lotta 'em.  Due to COVID-19, we pivoted to a virtual festival last year and we continued that again this year, opening up to a global audience who can watch these shorts from the comfort of their home (or office, we wouldn't tell!)! 

 

A huge thank you to our 2021 judges, go check them out! Without you guys this wouldn't have been possible, thank you for your dedication to making our festival a success, we love you!

2021 was a virtual festival again, with three limited in-person screenings at All Saints Cinema: Southeast Delights, and Era Animato, Rated G for Great!

For more information, visit our FAQ, or shoot us a message!  

Selections are presented below in their program blocks. If the film won any awards they are listed below. 

Official Selections

Balloons 

Directed by Tse Zi Yi, Jeannie

4 minutes | Hong Kong, China | G

Official Selection 2021

to ashes

Directed by Krislyn Koehn

1 minute | College Station, Texas, United States | G

Audience Favorite: First Place

Pray

​Directed by Joe Chang

5 minutes | Vancouver, BC., Canada | G

Official Selection 2021

How he went away

Directed by Aleksandr Gorbunov

3 minutes | Russia | PG13

Official Selection 2021

I Want to Be the Ocean

Directed by Raman Djafari

1 minute | Hamburg, Hamburg, Germany | G

Honorable Mention, Professional Animator (3D/CGI)

my dear quarantine

Directed by Ewa Maria Wolska

5 minutes | Lodz, Poland | G

Audience Favorite: Honorable Mention

World Theatre

Directed by Matic Percic

5.5 minutes | Kranj, Slovenia, Europe | PG13

Official Selection 2021

Beautiful

Directed by Mulan Fu

6 minutes | New York City, New York | R

2D/VECTOR: HONORABLE MENTION

FIRST PLACE, Student Animator (2D/Vector)

A Family That Steals Dogs

Directed by John C. Kelley

8 minutes | Knoxville, Tennessee | PG13

2D/VECTOR: FIRST PLACE

FIRST PLACE, Independent Animator (2D/Vector)

The Organized Life

Directed by Patrick Yu Wang, Nguyet Nghi Duong

2.5 minutes | New York City, New York | G

Official Selection 2021

Sad Beauty

​​Directed by Arjan Brentjes

9.5 minutes | Amsterdam, Netherlands | PG-13

Audience Favorite: Honorable Mention

Home of my memories

Directed by Javier Lafon

6 minutes | New York and Mexico | G

Honorable Mention, Novice Animator (3D/CGI)

Lost and Found

Directed by Éva Adorján

2 minutes | Budapest, Hungary, Europe | PG

Official Selection 2021

Something Borrowed

Directed by Micky Wozny

8 minutes | Beaconsfield, Buckinghamshire, UK  | G

Honorable Mention, Student Animator (2D/Vector)

EL ÚLTIMO TORERO (THE LAST MATADOR)

Directed by Katariina Lillqvist

7.5 minutes | Finland | PG

Official Selection 2021

GOLEM

Directed by Carlo Puoti

5 minutes | Milan, Italy | PG13

Honorable Mention, Novice Animator (Stop Motion)

Sorry, I don't understand

Directed by Natalie Feoktistova

6 minutes | Brussels, Belgium | PG

Honorable Mention, Student Animator (Stop Motion)

Sliced Fruit

Directed by Hye Lynn Park

4.5 minutes | Los Angeles, California, United States | G

Official Selection 2021

The Taste of Brightness

Directed by Rachel Fishman

10 minutes | Cologne, Germany | PG

Official Selection 2021

The Sound of Memory

Directed by Ruo Hsin Wu

5 minutes | London, UK | Y

Honorable Mention, Student Animator (FxF/Traditional)

Racines

Directed by Anaïs Mauzat

4 minutes | Brussels, Belgium | PG

FIRST PLACE, Novice Animator (Mixed Media/ Experimental)


When the Sun Came - Nick Jonah Davis
Directed by Mixed Milk. (AKA Martin McNally)

3.5 minutes | Birmingham, UK, United States | G

Honorable Mention, Independent Animator (Mixed Media/ Experimental)

Official Selections

Pua Warriors

Directed by Sophia Whalen

7.5 minutes | Honolulu & Kailua-Kona, Hawaii | PG

Official Selection 2021

Break

Directed by Meg Strachan

3 minutes | Sydney, NSW, Australia | PG

Official Selection 2021

 

Agapito

Directed by Rafael Vidal & Julián Gómez

5 minutes | Albacete, Spain, Europe | PG

Honorable Mention, Studio Animator (Stop Motion)

Audience Favorite: First Place

 

Handmade

​Directed by Mina Cvetinovic Pavkov

6 minutes | Novi Sad and Belgrade, Serbia | PG13

FIRST PLACE, Professional Animator (Stop Motion)

Audience Favorite: Honorable Mention

Outgrow

Directed by Mav Vitale, Ollie Yao, Ben Meyer, Kaitlin Yu, Heather Yun, Alex Yun, Deniz Mani, Westine Leung

3.5 minutes | New York, NY | G

Official Selection 2021

Joel Sarakula - Sunshine Makes Me (Official Music Video)

Directed by Julia Specht

4.5 minutes | Hamburg, Germany | G

Official Selection 2021

 

The Dark Odyssey

Directed by Michael Lavine

8.5 minutes | Brooklyn, New York | PG13

Official Selection 2021

 

Escape Velocity

Directed by Tamás Rebák

8 minutes | Budapest, Hungary | G

Official Selection 2021

 

Mountain

Directed by Harrison Fleming

5 minutes | United Kingdom | PG-13

Honorable Mention, Professional Animator (FxF/Traditional)

MILLENNIUM HOUR

Directed by Adam Bohorquez

6 minutes | New York | PG

FIRST PLACE, Student Animator (Mixed Media/ Experimental)

Next Step Beyond

Directed by Angier Peng

3 minutes |  Taipei, Taiwan| G

Honorable Mention, Independent Animator (3D/CGI)

Unwanted Gift

Directed by Bomin Lee

8 minutes | South Korea | PG13

Official Selection 2021

The Box Assassin

Directed by Jeremy Schaefer

3 minutes | Sarasota, Florida | PG13

Honorable Menton, Student Animator (3D/CGI)

3D/CGI: Honorable Mention

Audience Favorite: Honorable Mention

TOM

Directed by Felippe Steffens

7 minutes | Porto Alegre - Rio Grande do Sul - Brazil | PG13

Honorable Mention, Professional Animator (2D/Vector)

SIAMÉS - MR. FEAR

Directed by Pablo Roldan, Ezequiel Torres

4.5 minutes | CABA, Buenos Aires, Argentina | PG

FIRST PLACE, Studio Animator (2D/Vector)

Pilar

Directed by  Yngwie Boley, J.J. Epping, Diana van Houten

9.5 minutes | Utrecht, Netherlands | PG13

FIRST PLACE, Professional Animator (FxF/ Traditional)

FxF/ Traditional: FIRST PLACE

BEST IN SHOW: Honorable Mention

* This title is an official selection still in the competition, but is unable to stream as part of our virtual festival

Skyrocket - The Murlocs

Directed by Jake Armstrong

5 minutes | Baltimore, MD | PG13

* This title is an official selection still in the competition, but is unable to stream as part of our virtual festival

Official Selections

Scream For Ice

​Directed by Emir Aytemür

4 minutes |  Istanbul/Turkey | G

Official Selection 2021

 

Fresh and Tasty

Directed by Hsin-Hui Wang

2 minutes | Taipei, Taiwan | PG

Official Selection 2021

Balkanika

Directed by Lu Pulici

5 minutes | Pennabilli, Italy | PG13

Official Selection 2021

 

Sky Sun, Tile Sun

Directed by Ziba Arzhang

6 minutes | Iran | PG13

Official Selection 2021

 

The Acrobat

Directed by Aaron Kierbel

4.5 minutes | Oakland, CA | PG

Audience Favorite: First Place

Wildfires

Directed by Roy Taylor

4.5 minutes | Louisville, KY | PG

Official Selection 2021

 

Seeing Blind

Directed by Jazmine Lee

4.5 minutes | Sydney, NSW, Australia | G

Official Selection 2021

 

Penguin and whale

Directed by Ezequiel Torres, Pablo Roldan

2 minutes | CABA, Buenos Aires, Argentina | PG

Honorable Mention, Studio Animator (2D/Vector)

Xulanewe (The Rotation)

Directed by Hazhir As’adi

7 minutes | Tehran, Iran | PG13

Audience Favorite: Honorable Mention

The Very Hungry Ducky

Directed by Ariel Song

2 minutes | Sarasota, FL | PG13

Official Selection 2021

 

Only a Child

Directed by Simone Giampaolo

6 minutes | Switzerland | G

FIRST PLACE, Professional Animator (Mixed Media/ Experimental)

Mixed Media/ Experimental: FIRST PLACE

BEST IN SHOW: 1ST Place

Audience Favorite: Honorable Mention

De Berde

Directed by Star Bazancir

2 minutes | Sweden | R

Honorable Mention, Independent Animator (Mixed Media/ Experimental)

Dear Diary

Directed by Alejandro "Gino" Hernández

4 minutes | Zapopan, Jalisco, Mexico| PG13

Honorable Mention, Student Animator (Mixed Media/ Experimental)

Lea's Secret

Directed by Rico Gutierrez

5 minutes | Quezon City, Philippines | PG13

Official Selection 2020

Little Forest

Directed by Paulina Muratore

8 minutes | Cordoba, Argentina | G

Official Selection 2020

Hanami

Directed by Lisa Maeda

4 minutes | Atlanta, Georgia | G

Official Selection 2020

Routine: The Prohibition

Directed by Sam Orti

8 minutes | Valencia, Spain | PG13

FIRST PLACE, Studio Animator (Stop Motion)

STOP MOTION: FIRST PLACE

BEST IN SHOW: Honorable Mention

Main Ballet Tank

Directed by Bernhard Schmitt

3.5 minutes | Singapore | PG

Honorable Mention, Professional Animator (Stop Motion)

MAGGIE MAY, An Environmental Story

Directed by Donna W. Guthrie

4 minutes | Albany, New York | PG

* This title is an official selection still in the competition, but is unable to stream as part of our virtual festival

Official Selections

The Train to Qinling

Directed by Shir Baron

2.5 minutes | Sarasota, Florida | G

Official Selection 2021

 

Haeju

Directed by Amanda Lynn Kim

5 minutes | New York, NY | PG13

Audience Favorite: Honorable Mention

With Love, From Georgia

Directed by Richard O'Connor

3 minutes | Brooklyn, NY | PG

Official Selection 2021

 

Curious World of Animals

Directed by Dante Zaballa, Osian Efnisien

4.5 minutes | Brooklyn, NY | PG13

Audience Favorite: First Place

The View From Here

Directed by Richard O'Connor

3 minutes | Brooklyn, NY | PG

Official Selection 2021

 

Pua Ka Uahi (Where Smoke Rises)

Directed by Kalilinoe Detwiler

6.5 minutes | Honolulu, Hawaii | PG

Official Selection 2021

My Better World - Grace's Story

Directed by Chris Morgan, Michael Clark, Johannes Scheepers

9 minutes | Dar es Salaam, Tanzania and Johannesburg, South Africa | PG13

Official Selection 2021

The Abandonded Block

Directed by James Bourne

6 minutes | Burnaby, BC, Canada | PG13

Official Selection 2021

Half a Saba

Directed by Ben Molina

4 minutes | Tel Aviv, Israel | PG13

Official Selection 2021

The Fourfold

Directed by Alisi Telengut

7 minutes | Canada | PG

Audience Favorite: Honorable Mention

My Grandmother Is An Egg

Directed by Wu-Ching Chang

8 minutes | London in the United Kingdom, Taoyuan in Taiwan | G

Official Selection 2021

Program Book

Read up on each program!

Official Selections

Ivet and Michuco

Directed by Juan Ignacio Meneu Oset

5 minutes | Valencia, Spain | G

Official Selection 2021

 

The Pākalā Kids

Directed by Gavin Arucan

5 minutes | Honolulu, Hawaiʻi | PG13

Official Selection 2021

 

In The Forest, We Grew

Directed by Vincy Guan & Sunnie Moon

6 minutes | New York, NY | PG

Official Selection 2021

 

Bucket Hat!

Directed by Demetrios Tzamaras

1.5 minutes | Los Angeles, California | PG

Audience Favorite: Honorable Mention

When Winter Comes (Official Music Video)

Directed by Geoff Dunbar

5 minutes | London, UK | G

Official Selection 2021

 

Night Shift

Directed by Nicole Solis and Al Fontanilla

4 minutes | Richardson, Texas | G

Official Selection 2021

 

PrePAWsterous

​Directed by Areli Quinonez

4.5 minutes | Redmond, WA | G

Official Selection 2021

Ducky

Directed by Winnie Wu

2.5 minutes | Brooklyn, NY | G

Official Selection 2021

Lilah and Dori

Directed by Kaitlyn McCafferty

5 minutes | Eugene, Oregon | G

Official Selection 2021

 

Summer Nights

Directed by Pablo Roldan, Ezequiel Torres

4 minutes | CABA, Buenos Aires, Argentina | G

Official Selection 2021

 

Framed Memories

Directed by Mclelun LEE

7 minutes | Petaling Jaya, Selangor, Malaysia | G

Official Selection 2021

Black Metal

Directed by Riley Street

5 minutes | Los Angeles, California | G

Audience Favorite: First Place (tie)

COLORFUL

Directed by Jae hyeon Cha, Byeong hyeon Hwang

9 minutes | Republic of Korea | G

Honorable Mention, Studio Animator (3D/CGI)

Audience Favorite: Honorable Mention

SALT

Directed by David Chai

3 minutes | San Jose, California | G

Honorable Mention, Independent Animator (FxF/Traditional)

Deep Fears

Directed by Ryan Chu

3.5 minutes | Long Beach, California | G

Official Selection 2021

The Ducks

Directed by Ángela Arregui

7 minutes | Valencia, Spain | PG13

Audience Favorite: First Place (tie)

Official Selections

Roberto

Directed by Carmen Córdoba González

9 minutes | Barcelona, Spain | G

Official Selection 2021

Windup

Directed by Yibing Jiang

9 minutes | San Francisco, CA | G

FIRST PLACE, Studio Animator (3D/CGI)

Nestling

Directed by Marat Narimanov

6.5 minutes | Moscow, Russia | PG13

Honorable Mention, Independent Animator (2D/Vector)

Audience Favorite: Honorable Mention

Everything Pizza

​Directed by David Amberg

2.5 minutes | Los Angeles, CA | PG

Official Selection 2021

Slipping in Time

Directed by Anna Kong

3 minutes | New Zealand | PG13

Audience Favorite: First Place 

Lovid-19

Directed by Alfonso Pontillo & Alessandro Bottone

5 minutes | Napoli, Italia | G

Official Selection 2021

 

To Love a Ladybug

Directed by Mikael Trench

5 minutes | Atlanta, Georgia | G

Official Selection 2021

 

Mate

Directed by Rusty Eveland

6 minutes | Philadelphia, PA | G

Audience Favorite: Honorable Mention

About Her

Directed by Wagner Cinelli

5 minutes | Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil | PG13

Official Selection 2021

 

Bear With Me

Directed by Rodrigo Chapoy

2 minutes | Sarasota, Florida | PG

Official Selection 2021

SANGSANGBA

Directed by Jay Eunjin Lee

4 minutes | California, Valencia | PG

Official Selection 2021

The Dead Hands of Dublin

Directed by Leo Crowley

7.5 minutes | Dublin, Ireland | PG13

Official Selection 2021

Program Book

Read up on each program!

Official Selections

BOOKANIMA

Directed by Shon Kim

5 minutes | Redondo Beach, CA | R

Official Selection 2021

 

Chocolate

Directed by Lili Zhang

4 minutes | Hangzhou, Zhejiang province China | R

Official Selection 2021

 

Nothing

​Directed by EE Newman

2 minutes | Brooklyn, NY | R

Official Selection 2021

 

The Vulture

Directed by Santiago Colombo Migliorero

2.5 minutes | La Plata, Buenos Aires, Argentina | PG13

Official Selection 2021

 

On / Off

Directed by  Nicolás P. Villarreal

7 minutes | Argentina | G

Audience Favorite: Honorable Mention

Diabolical

Directed by Raphael Fabre

5 minutes |Paris, France | G

FIRST PLACE, Professional Animator (3D/CGI)

Vals & Rumba

Directed by Laura Delgado, Eduardo Rodriguez

6 minutes | Madrid, Spain | G

FIRST PLACE, Novice Animator (3D/CGI)

Audience Favorite: First Place

I don't miss you anymore

Directed by Diego Rotmistrovsky

5 minutes | Argentina | G

Honorable Mention, Professional Animator (Mixed Media/ Experimental)

Mixed Media/ Experimental: Honorable Mention

Stache and the Inner Walk

Directed by Joanne Fisher

3.5 minutes | Calgary, Alberta, Canada  | PG

FIRST PLACE, Independent Animator (Mixed Media/ Experimental)

A Chance to Be

Directed by Jesse Nyander

6 minutes | Fort Collins, CO | PG

Official Selection 2021

 

Any Instant Whatever

Directed by Michelle Brand

5 minutes | UK, London | PG

Frame-by-Frame /Traditional Animation: Honorable Mention

FIRST PLACE, Student Animator (FxF/ Traditional)

Audience Favorite: Honorable Mention

Super Generic

Directed by Di Lu

2 minutes | Sarasota, Florida | PG

FIRST PLACE, Student Animator (3D/CGI)

3D/CGI: FIRST PLACE

Program Book

Read up on each program!

Official Selections

Super Generic

Directed by Di Lu

2 minutes | Sarasota, Florida | PG

FIRST PLACE, Student Animator (3D/CGI)

3D/CGI: FIRST PLACE

The West Patch Pilot

Directed by Hannah R Mangan, Rachel M Mangan

8 minutes | Atlanta, GA | PG

Audience Favorite: First Place

Tapped Out

Directed by Logan Webb

2 minutes | Sarasota, Florida | PG13

Official Selection 2021

Spotlight

Directed by L. Ash

4 minutes | Raleigh, North Carolina | PG13

Official Selection 2021

Humanatee

Directed by Sea Jin Park

3.5 minutes | Atlanta, GA | G

Official Selection 2021

Two Different Kinds of Love

Directed by Alyce Vest

6 minutes | Savannah, Georgia| PG

Official Selection 2021

Mime Your Manners

Directed by Kate Namowicz, Skyler Porras

3.5 minutes | Sarasota, Florida | PG

Audience Favorite: Honorable Mention

Jack The Radio: Creatures

Directed by Justin Zimmerman

3.5 minutes | Raleigh, North Carolina | PG13

Official Selection 2021

Costume Change Forever

Directed by John Harlan Norris

8.5 minutes | Lexington, Kentucky | PG

Official Selection 2021

The Old Shepherd

Directed by Diana Thien

4 minutes | Richmond, VA | PG-13

Official Selection 2021

Tango Sparks

Directed by Maureen Zent

3 minutes | Atlanta, GA | PG13

Official Selection 2021

 

Frank Dreams: Samurai Frank

​Directed by Landon Lovette

2 minutes | Muscle Shoals, Alabama | PG

Official Selection 2021

 

2030

Directed by Angela Hernandez

2 minutes | Orlando, FL | PG-13

Official Selection 2021

 

Guardian Surprise Attack

Directed by Kevin Kalbfeld

1 minute | Orlando, Florida | PG

Official Selection 2021

 

Tricked

Directed by Mengyuan Guy, Naicheng Liu, Suhn Young Chung

2.5 minutes | Sarasota, Florida | PG

Official Selection 2021

 

The Very Hungry Ducky

Directed by Ariel Song

2 minutes | Sarasota, Florida | PG13

Official Selection 2021

 

Bear With Me

Directed by Rodrigo Chapoy

2 minutes | Sarasota, Florida | PG

Official Selection 2021

 

The Popping

Directed by Shelby Pogue

2 minutes | Sarasota, Florida | R

Official Selection 2021

The Box Assassin

Directed by Jeremy Schaefer

3 minutes | Sarasota, Florida | PG-13

Honorable Menton, Student Animator (3D/CGI)

3D/CGI: Honorable Mention

Dead Fish

Directed by Will Pak

3 minutes | Chantilly, VA | PG

Audience Favorite: Honorable Mention

Peace and Quiet

Directed by Sarah Hamilton

3 minutes | Richmond, VA | G

Official Selection 2021

Program Book

Read up on each program!

Official Selections

Pegasus Tales

Directed by Monica Violet Joy

4.5 minutes | New York, New York | G

Honorable Mention, Novice Animator (2D/Vector)

 

Beyond the Line

Directed by Jinuk Choi

3.5 minutes | New York | G

Audience Favorite: Honorable Mention

The Broken Candle

Directed by Felix Kiner

9 minutes | WestHollywood, CA  | G

FIRST PLACE, Independent Animator (3D/CGI)

Patterns

Directed by Tomoko Inaba

5.5 minutes | Tokyo, Japan | PG

Official Selection 2021

 

Cautionary Tales for Wayward Children

Directed by Scott Farrell

1.5 minutes | Queens, NY  PG13

Official Selection 2021

 

Chasing Stars

Directed by Laura Aldofredi

2.5 minutes | Den Bosch, Netherlands | G

Official Selection 2021

 

Star Thief

Directed by Julia Stella

5 minutes | Melbourne, Victoria, Australia (with sound produced in Dublin, Ireland) | PG

Audience Favorite: Honorable Mention

Wide Awake

Directed by Liliana Brown, Katherine Maleki

4.5 minutes | Long Beach, CA | G

Official Selection 2021

 

Norabelle

Directed by Zsofia Katona

3.5 minutes | Redondo Beach, CA | G

Audience Favorite: First Place (tie)

Tricked

Directed by Mengyuan Guo, Naicheng Liu, Suhn Young Chung

2.5 minutes | Sarasota, Florida | PG

Audience Favorite: First Place (tie)

Program Book

Read up on each program!

Official Selections

All Jerk, No Work

Directed by Chris Lambourne

4 minutes |  Bristol, United Kingdom | R

FIRST PLACE, Novice Animator (2D/Vector)

Parked

Directed by Yoon Hei Cho

4 minutes | Valencia, CA | PG-13

Official Selection 2021

 

Selection Process

Directed by Carla Pereira

3.5 minutes | Valencia, Spain  | R

FIRST PLACE, Independent Animator (Stop Motion)

STOP MOTION: Honorable Mention

Audience Favorite: First Place (tie)

Psychophonic

Directed by Aline Romero

6 minutes | Barcelona, Spain | PG

FIRST PLACE, Student Animator (Stop Motion)

Machinal

Directed by David Bombardier

5.5 minutes | Montreal, Quebec | R

FIRST PLACE, Novice Animator (Stop Motion)

Audience Favorite: Honorable Mention

Dannika - Giving It Up

Directed by Magic Steven

5 minutes | Melbourne, Australia | R

FIRST PLACE, Novice Animator (FxF/ Traditional)

 

Sackhead Strikes Out!

Directed by Jon Sherin

6 minutes | New York | R

Official Selection 2021

 

The Popping

Directed by Shelby Pogue

2 minutes | Sarasota, Florida | R

Official Selection 2021

 

The Dentist

Directed by Jeremy Speed Schwartz

4 minutes | Alfred NY, and Tokyo Japan | PG

Official Selection 2021

 

Being a Dog

Directed by Felix Swahn

8 minutes | Stockholm, Sweden | R

Official Selection 2021

 

Red: The color within

Directed by William Javier La Portilla

5 minutes | Lima, Perú | NC-17

Audience Favorite: First Place (tie)

Io

Directed by Antonio Michele Stea

8 minutes | Italy - Sannicandro di bari  | PG-13

Official Selection 2021

 

The Big Bang

Directed by Diego Medvedocky, Luis Aguer

3.5 minutes | CIUDAD AUTONOMA BUENOS AIRES | R

Official Selection 2021

 

We Got a Problem with Groundwater

Directed by Shelby Baldock

5 minutes | Los Angeles, California | R

Official Selection 2021

 

Clutter

Directed by Nina Patafi

1.5 minutes | Calgary, Alberta, Canada | R

Official Selection 2021

Washing Machine

Directed by Alexandra Májová

5 minutes | Prague, Czech Republic | NC-17

FIRST PLACE, Professional Animator (2D/Vector)

Audience Favorite: Honorable Mention

Are You Still Watching?

Directed by Alex Cardy, Tali Polichtuk, Kitty Chrystal

6 minutes | Melbourne, Australia/ Catalunya | R

​* This title is an official selection still in the competition, but is unable to stream as part of our virtual festival

Program Book

Read up on each program!

Official Selections

Life

Directed by Griffin Lapham

2.5 minutes | New York | PG

Honorable Mention, Debut 

Nursery Crimes...

Directed by Anne Ploegman

8 minutes | Saskatoon, Saskatchewan, Canada | G

Honorable Mention, Debut 

Seven Gifts

Directed by Creative Space

6 minutes | Tallinn, Estonia | G

Official Selection 2021

 

Sophie and Jacob

Directed by Max Shoham

9 minutes | Canada | PG

FIRST PLACE, Debut 

Hearth

Directed by Max Shoham

1 minute | Canada  | G

Official Selection 2021

 

System Error

Directed by Piotr Kaźmierczak

4.5 minutes | Poland | G

Official Selection 2021

Trip to the Moon 1969

Directed by Samuel Ščerbák

1 minute | Slovakia | PG

Audience Favorite: Honorable Mention

The Homo Sapien Virus

Directed by Andrew Wang

2 minutes | Buffalo Grove, Illinois, United States | PG

Official Selection 2021

 

It fits

Directed by Children of the FABIDO. day care center "Dürener Straße"

5.5 minutes | Dortmund, Germany | G

Audience Favorite: Honorable Mention

The Valley of the Aurotni

Directed by Graça Gomes

5 minutes | Côa Museum, Foz Côa Village, Portugal | G

FIRST PLACE, Debut JR

The concert of the woods

Directed by Mariagiulia Morlacchi

5.5 minutes | Nerviano, Italy | G

Honorable Mention, Debut JR

Alien Antics

Directed by Students of Toon Club

1 minute | Mumbai, India | G

Audience Favorite: First Place

Monster Land

Directed by Students of Toon Club

1 minute | Mumbai, India | G

Honorable Mention, Debut JR

Monster Mayhem

Directed by Students of Toon Club

1 minute | Mumbai, India | G

Official Selection 2021

Global Cooling

Directed by Students of Toon Club

1.5 minutes | Mumbai, India | G

Official Selection 2021

You Spin Me Round

Directed by Students of Toon Club

2.5 minutes | Mumbai, India | G

Official Selection 2021

Save Our World

Directed by Kabeer Bhinde, Vir Khurana, Anaya Koshi, Devdutt Patel

1 minute | Mumbai, India | G

Official Selection 2021

Clean & Green

Directed by Students of Toon Club

2.5 minutes | Mumbai, India | G

Official Selection 2021

Something Fishy

Directed by Students of Toon Club

1.5 minutes | Mumbai, India | G

Official Selection 2021

 

RUSALKA [MERMAID]

Directed by Creative Space

5 minutes | Tallinn, Estonia | G

Official Selection 2021

 

Magic Head

Directed by Anastasia Shinkarenko

4 minutes | Vishnevoye, Ukraine | PG

Official Selection 2021

Day of the Dead

Directed by Kerry Lum

3 minutes |  Austin, Texas, United States | PG​

Official Selection 2021

Side EFX

Directed by Students of Toon Club & Oberoi International School

1.5 minutes | Mumbai, India | G

Official Selection 2021

Pika Boo

Directed by Students of Toon Club

2 minutes | Mumbai, India | G

Official Selection 2021

Program Book

Read up on each program!

A note about ratings: The ratings are based on our collective best judgement as a selection committee, our judges, and even asking the submitters to rate their own work. We refer everyone to the MPAA guidelines, however we're aware that perhaps we're a bit *too* conservative rating something as PG-13 when it could be PG, or PG for a G...  If you're curious about how ratings work, there's a great documentary on the subject from 2006, This Film is Not Yet Rated.

For more information, visit our FAQ, or shoot us a message!  

Curious about the festival?

We get it, there's a LOT! Click below to see what else we have!